Nietrzymanie moczu do dziś dnia jest tematem tabu. Wiele kobiet wstydzi się iść do lekarza z tym problemem, próbując walczyć z nim na własną rękę, nie jednokrotnie przegrywając. Takie problemy dotykają, co czwartej z kobiety w wieku rozrodczym i połowy pań po menopauzie. Jest to problem nie tylko higieniczny, ale także medyczny. Może on szczególnie dotknąć psychiki chorej kobiety, pogarszając, jakość życia. Lekarze wyróżnili kilka typów nie trzymania moczu, z czego najczęściej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Na wysiłkowe nietrzymanie moczu kobiety najczęściej zapadają w następstwie ciąży i porodu.

Czynnikami, które to powodują są najczęściej zmiany w strukturze dna miednicy. Powstają one pod koniec ciąży i w czasie porodu. Najpierw trzeba postawić diagnozę. W tym celu trzeba znaleźć przyczynę nietrzymania moczu i określić sposób leczenia. Niezbędna jest, zatem wizyta i ginekologa i urologa. Muszą oni bardzo dokładnie przeprowadzić wywiad z pacjentem a następnie zleca się listę badań. Gdy już przyczyny zostaną jasno określone to można przystąpić do leczenia. Nietrzymanie moczu leczy się zachowawczo. Jeśli postać tej dolegliwości jest ciężka lub gdy leczeni zachowawcze nie przynosi efektów to przeprowadza się leczenie chirurgiczne. Terapia zachowawcza to przede wszystkim ćwiczenia leki i fizykoterapia. Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem skupia się na wzmacnianiu mięśni dna miednicy poprzez samodzielne wykonywanie ćwiczeń. Musimy się nauczyć świadomego używania mięśni, pomóc nam w tym powinien terapeuta. Dzięki temu możemy nauczyć się prawidłowych wzorców ruchowych bez angażowania niepotrzebnych i przeszkadzających grup mięśniowych. Ćwiczenia takie wymagają dużej cierpliwości, ruchliwości sumienności i wytrwałości. Fizykoterapia to elektrostymulacja. Zabieg taki polega na wywołaniu mimowolnego skurczu mięśnia pod wpływem bodźca elektrycznego. Stymulowanie to najczęściej odbywa się nieinwazyjnie za pomocą elektrod. Zabiegi te trwają po dwadzieścia minut i powinny być wykonywane w serii po 10 zabiegów. W sprzedaży są też, elektrostymulatory które można używać samemu. Kolejna sprawa to terapia behawioralna, polega ona na nauce świadomych i poprawnych zachowań związanych z oddawaniem moczu. Kobieta powinna założyć specjalny notatnik i umieszczać w nim dane dotyczące spożywanych płynów i oddawanego moczu. Ostatnio bardzo modny sta się także Biofeedback jest to metoda ćwiczeń oddziałujących na świadomość osoby ćwiczącej.

Wieńcówka

Jest to choroba, która bardzo często występuje w naszym kraju, nieleczona doprowadza do śmierci. Polega ona najprościej mówiąc na niedostatecznym ukrwieniu serca. Praca Opole

Więcej…

Walka z żylakami

Gdy zauważysz żylaki u siebie to udaj się do lekarza by przeprowadził on dokładne badania. Kolejnym badaniem jest badanie o nazwie duplex-doppler, . Jest to nowoczesne, bardzo precyzyjne badanie USG.

Więcej…

Płuca palacza

Płuca palaczy są w tragicznym stanie, nie docierają do nich zwykle żadne argumenty na temat rzucenia palenia, bronię się tym jak to ktoś palił i żył 100 lat. Wytwarza się wtedy też nadmiar śluzu i zwężenie oskrzeli, sytuacja ta prowadzi do niewydolności oddechowej, . .

Więcej…

Nieszczelny pęcherz

Może on szczególnie dotknąć psychiki chorej kobiety, pogarszając, jakość życia. Lekarze wyróżnili kilka typów nie trzymania moczu, z czego najczęściej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Więcej…

Nie daj się grypie

Jeśli już dopadnie cię ta choroba to musisz postarać się by nie doszło do groźnych powikłań.

Więcej…