Zapalenie nerekKłębuszkowe zapalenie nerek nie jest jedną chorobą a szeregiem chorób różniących się przyczynami, ale o podobnym przebiegu. Ich wzajemną cechą jest zapalenie kłębuszków nerkowych lub drobnych naczyń nerek. To powoduje, że filtr, jakim są nasze nerki staje się nie szczelny. Może pojawić się krwiomocz i białkomocz. Po prostu mocz staje się brunatny, czerwony, często też mętny i pieniący.To wszystko prowadzi do zaburzeń ciśnienia tętniczego i zaburzeń elektrolitowych. Ból nerek nie pojawia się za często, częściej występuje osłabienie, trudności w oddychaniu, bóle serca i głowy. Może też dojść do utraty apetytu, nudności i wymiotów.

Jeśli nerki nie będą leczone to można doprowadzić do ich niewydolności, nawet do niewydolności płuc i obrzęku serca. Ostre zapalenie kłębuszkowe nerek jest wywoływane przez paciorkowce. Ale nie do końca, bo tak na prawdę winne są przeciwciała, które powstają na skutek infekcji. U większości chorych pojawiają się ASO. Dlatego ostre kłębuszkowe zapalenie zwykle występuje po ostrym zapaleniu gardła, anginie lub róży. Najczęściej tez pojawia się kilka tygodni po infekcji na skutek jej nie doleczenia. Winne może też być niewłaściwe leczenie. Spotyka się je najczęściej u osób starszych i dzieci. Leczenie i diagnostyka może się na pierwszy rzut oka wydawać dość skomplikowaną sprawą. Do rozpoznania choroby wystarczy dokładnie zebrany wywiad, badanie pacjenta i wyniki podstawowych badań. Badaniem, które potwierdzi chorobę jest stwierdzenie obecności ASO w krwi. Jeśli występują objawy kłębuszkowego zapalenia nerek, ale wywiad jest nie jasny i występuje ujemne ASO. W takiej sytuacji trzeba poszukać innej przyczyny choroby. W tym celu można wykonać biopsję nerki by w ten sposób ocenić rodzaj zmian i ich typ morfologiczny. Leczenie każdego rodzaju kłębuszkowego zapalenia nerek wymaga leżenia i odpoczynku. Leczenie zaczyna się od hospitalizacji. Stan ten trwa do opanowania objawów. Podstawą w leczeniu tej choroby jest podawanie antybiotyku i leków przeciwzapalnych takich jak ketoprofen. Choroba o cięższym przebiegu lub zapalenie na innym tle może wymagać zażywania sterydów. Ważne jest też odpowiednie leczenie nadciśnienia tętniczego, dlatego dieta powinna być uboga w białko i sól. W przypadku ostrego przebiegu rokowanie zazwyczaj jest dobre a choroba kończy się wyleczeniem. Jednak w niektórych postaciach może dojść nawet do ciężkiej niewydolności narządu. W takim przypadku potrzebne są dializy, często też nie obejdzie się bez przeszczepu.

Wieńcówka

Jest to choroba, która bardzo często występuje w naszym kraju, nieleczona doprowadza do śmierci. Polega ona najprościej mówiąc na niedostatecznym ukrwieniu serca. hosting php

Więcej…

Walka z żylakami

Gdy zauważysz żylaki u siebie to udaj się do lekarza by przeprowadził on dokładne badania. Kolejnym badaniem jest badanie o nazwie duplex-doppler, Neurolog Wrocław . Jest to nowoczesne, bardzo precyzyjne badanie USG.

Więcej…

Płuca palacza

Płuca palaczy są w tragicznym stanie, nie docierają do nich zwykle żadne argumenty na temat rzucenia palenia, bronię się tym jak to ktoś palił i żył 100 lat. Wytwarza się wtedy też nadmiar śluzu i zwężenie oskrzeli, sytuacja ta prowadzi do niewydolności oddechowej, . .

Więcej…

Nieszczelny pęcherz

Może on szczególnie dotknąć psychiki chorej kobiety, pogarszając, jakość życia. Lekarze wyróżnili kilka typów nie trzymania moczu, z czego najczęściej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Więcej…

Nie daj się grypie

Jeśli już dopadnie cię ta choroba to musisz postarać się by nie doszło do groźnych powikłań.

Więcej…