Kobiety w odpowiednim wieku powinny dostać zaproszenie na darmowe badanie piersi, czyli mammografię. Najnowocześniejszy sprzęt do tych badan potrafi wykryć nawet najmniejsze zmiany wewnątrz piersi. Potrafi ona wykryć tez takie aminy, które uwidaczniają się przed powstaniem samego raka. Minusem tego badania jest to, że najczęściej nie pozwala ona odróżnić łagodnych zmian od nowotworowych, dlatego często badanie trzeba powtarzać lub zlecać inne. Badanie USG ma tą zaletę, że zmianę można oglądać pod różnymi kontami. Największym plusem badania ultrasonograficznego jest to, że potrafi ono odróżnić łagodną torbiel od groźnej zmiany rakowej. Ale za to nie da się ta metoda wykryć mikrozwapnień, które wykrywa mammografia. Wiec, na którą metodę się zdecydować? Otóż wszelkie światowe instytucje zajmujące się zdrowiem propagują mammografię, jako diagnozę dla pan po czterdziestym roku życia. Inni specjaliści twierdzą, że metodę badania powinno się wybrać zależnie od budowy piersi. Składają się one z dwóch rodzajów tkanek. Jedna to gruczołowa a druga tłuszczowa. Z upływem lat jest coraz mniej tkanki gruczołowej a coraz więcej tłuszczowej. Gdy jednak jest przewaga tkanki gruczołowej to powinno się robić badanie USG nawet do pięćdziesiątego roku życia. Takie piersi mają tez panie, które stosują antykoncepcję doustną lub terapię hormonalną. Takie piersi maja tak zwane gęste sutki. Badanie metodą USG jest także polecane kobietom, które mają małe piersi. W przypadku dużej ilości tłuszczu w sutkach polecana jest mammografia, która lepiej uwidacznia aminy w tkance luźnej. Wiele kobiet boi się tych badań, ponieważ jak one twierdzą szkodzą te badania zdrowiu. Gdy u kobiety zaczął się proces nowotworowy to naświetlenie w tym momencie piersi poprzez mammografię niesie ryzyko, że zmiana ta zostanie uaktywniona. Mim tego minusa nie wolno z tego badania rezygnować. Dzięki mammografii można wcześnie wykryć raka a to ratuje życie. Natomiast badanie USG nie ma żadnych ujemnych skutków, jest ono możliwe do przeprowadzenia nawet u pań w ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca by piersi były badane po 40 roku życia, co dwa lata, natomiast po ukończeniu 50 lat, co rok. Jednak pamiętajmy o tym, że niezależnie od tego badanie trzeba wykonać wtedy, gdy tylko wyczujemy jakąś zmianę wewnątrz piersi. Dlatego bardzo ważna jest też comiesięczną samokontrola piersi, którą można przeprowadzać na przykład pod prysznicem czy tez w wannie. Mammografii nie należy się bać badanie jest całkowicie bezbolesne.

Wieńcówka

Jest to choroba, która bardzo często występuje w naszym kraju, nieleczona doprowadza do śmierci. Polega ona najprościej mówiąc na niedostatecznym ukrwieniu serca. zenbox

Więcej…

Walka z żylakami

Gdy zauważysz żylaki u siebie to udaj się do lekarza by przeprowadził on dokładne badania. Kolejnym badaniem jest badanie o nazwie duplex-doppler, . Jest to nowoczesne, bardzo precyzyjne badanie USG.

Więcej…

Płuca palacza

Płuca palaczy są w tragicznym stanie, nie docierają do nich zwykle żadne argumenty na temat rzucenia palenia, bronię się tym jak to ktoś palił i żył 100 lat. Wytwarza się wtedy też nadmiar śluzu i zwężenie oskrzeli, sytuacja ta prowadzi do niewydolności oddechowej, . .

Więcej…

Nieszczelny pęcherz

Może on szczególnie dotknąć psychiki chorej kobiety, pogarszając, jakość życia. Lekarze wyróżnili kilka typów nie trzymania moczu, z czego najczęściej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Więcej…

Nie daj się grypie

Jeśli już dopadnie cię ta choroba to musisz postarać się by nie doszło do groźnych powikłań.

Więcej…