Wiele osób sądzi, że choroba ta dotyka tylko starszych, ale tak nie jest. Obecnie z miażdżyca zmagają się osoby młode, które mało się ruszają, jedzą dużo i tłusto. Zaczyna się od odkładania cholesterolu w naczyniach krwionośnych, to z czasem utrudnia przepływ krwi. Złogi tłuszczu mogą gromadzić się w każdej tętnicy, ale najchętniej w tętnicach wieńcowych. Gdy tętnice są zwężone serce musi mocniej pracować, aby do narządów dotarło tyle krwi ile jest potrzeba.

W tym celu mięsień sercowy się powiększa. Tym samym potrzebuje ono więcej krwi z tlenem, ale przez zwężone naczynia nie można jej dostarczyć. Krytyczny moment następuje, gdy połowa światła tętnicy jest zablokowana. Zaczyna pojawiać się ból w klatce piersiowej przypominający ucisk. Z czasem objawy tego typu nasilają się i uniemożliwiają nawet niewielki wysiłek fizyczny. Jeśli pojawią się takie objawy to trzeba natychmiast udać się do lekarza. Podstawowym badaniem jest określenie poziomu cholesterolu i oznaczyć go, jako frakcje. Jeśli wystąpi taka potrzeba to trzeba brać leki a nawet poddać się zabiegowi. Ruch obniża poziom złego cholesterolu. Zwróć szczególną uwagę na dietę. Trzeba też się badać, szczególnie po 40 roku życia. Ogranicz spożycie soli, schudnij, jeśli masz nadwagę, nie pal papierosów.

Wieńcówka

Jest to choroba, która bardzo często występuje w naszym kraju, nieleczona doprowadza do śmierci. Polega ona najprościej mówiąc na niedostatecznym ukrwieniu serca.

Więcej…

Walka z żylakami

Gdy zauważysz żylaki u siebie to udaj się do lekarza by przeprowadził on dokładne badania. Kolejnym badaniem jest badanie o nazwie duplex-doppler, . Jest to nowoczesne, bardzo precyzyjne badanie USG.

Więcej…

Płuca palacza

Płuca palaczy są w tragicznym stanie, nie docierają do nich zwykle żadne argumenty na temat rzucenia palenia, bronię się tym jak to ktoś palił i żył 100 lat. Wytwarza się wtedy też nadmiar śluzu i zwężenie oskrzeli, sytuacja ta prowadzi do niewydolności oddechowej, . .

Więcej…

Nieszczelny pęcherz

Może on szczególnie dotknąć psychiki chorej kobiety, pogarszając, jakość życia. Lekarze wyróżnili kilka typów nie trzymania moczu, z czego najczęściej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Więcej…

Nie daj się grypie

Jeśli już dopadnie cię ta choroba to musisz postarać się by nie doszło do groźnych powikłań.

Więcej…