Dziś chyba już każdy wie, co to takiego grypa żołądkowa i jakie są jej objawy. Mówiąc krótko są to wymioty i biegunka, ból brzuch oraz czasem gorączka. Wszystko to wywołane jest przez bardzo zjadliwego noro wirusa. Jeszcze kilka lat temu w naszym kraju zupełne o tej przypadłości nie słyszano. Specjaliści twierdzą, że noro wirusy pochodzą z półkuli zachodniej. Po raz pierwszy ten wirus został zidentyfikowany w 1968 roku w USA. Na dzień dzisiejszy wiemy już o nich znacznie więcej.

Wirusy te należą do tak zwanej grupy kaliciwirusów. Rzadko atakują w lecie, ale bardzo często uaktywniają się jesienią i zimą. W kilku krajach choroba ta nazywana jest zimową chorobą wymiotna. Dotyka ona, co roku setek tysięcy ludzi. Zauważono też ze, co roku zaatakowanych jest więcej osób w porównaniu z poprzednimi latami. Norowirus jest bardzo zaraźliwy, bardzo szybko przenosi się z jednej na drugą osobę, aby zachorować wystarczy połknąć jego bardzo niewielką ilość w porównaniu z innymi wirusami. Poza naszym ciałem może on przeżyć aż 12 godzin. Te wszystkie właściwości zawdzięcza on mocnej i odpornej ścianie komórkowej. Występuje on tam gdzie jest dużo ludzi, czyli w szkołach, zakładach pracy, środkach komunikacji miejskiej. Do zakażenia dochodzi przez kontakt fizyczny z chorym oraz przez dotykanie tych samych przedmiotów, co chory. Szczególnie trzeba uważać w toaletach, bo podczas epidemii grypy żołądkowej jest tam bardzo duże stężenie tego wirusa.

Wieńcówka

Jest to choroba, która bardzo często występuje w naszym kraju, nieleczona doprowadza do śmierci. Polega ona najprościej mówiąc na niedostatecznym ukrwieniu serca.

Więcej…

Walka z żylakami

Gdy zauważysz żylaki u siebie to udaj się do lekarza by przeprowadził on dokładne badania. Kolejnym badaniem jest badanie o nazwie duplex-doppler, . Jest to nowoczesne, bardzo precyzyjne badanie USG.

Więcej…

Płuca palacza

Płuca palaczy są w tragicznym stanie, nie docierają do nich zwykle żadne argumenty na temat rzucenia palenia, bronię się tym jak to ktoś palił i żył 100 lat. Wytwarza się wtedy też nadmiar śluzu i zwężenie oskrzeli, sytuacja ta prowadzi do niewydolności oddechowej, . .

Więcej…

Nieszczelny pęcherz

Może on szczególnie dotknąć psychiki chorej kobiety, pogarszając, jakość życia. Lekarze wyróżnili kilka typów nie trzymania moczu, z czego najczęściej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Więcej…

Nie daj się grypie

Jeśli już dopadnie cię ta choroba to musisz postarać się by nie doszło do groźnych powikłań.

Więcej…