Do dnia dzisiejszego nie stwierdzono w 100% co jest odpowiedzialne za ta chorobę. Wiadomo tylko że częściej zapadają na nią kobiety niż mężczyźni. Wiadomo też że bardziej osoby które: są po 40 roku życia, mają nadwagę, prowadzą siedzący tryb życia, maja skłonności w genach do tej choroby. Zobaczmy zatem co to w ogóle jest to zwyrodnienie stawów. Kość która kończy się w stawie jest pokryta idealnie gładką powierzchnią.

Dzięki temu możemy się ruszać, jednak z upływem czasu chrząstka ta staje się coraz cieńsza a na jej powierzchni pojawiają się nierówności. Chrząstka ta pod wpływem rożnych zjawisk które zachodzą jedne po drugim traci swoje właściwości regeneracyjne. Gdy ona nie pracuje tak jak powinna to kości zaczynają trzeć jedna o drugą, a to sprawia nam ból. Jednak atak nie następuje od razu, choroba postępuje etapami. Zaczyna się najczęściej od sztywności w stawie która najczęściej występuje rano. Następnie zaczyna pojawiać się ból który towarzyszy przy większości czynności takich jak chodzenie, stawanie, siadanie. Gdy choroba jest już bardziej zaawansowana to poranne sztywnienie nie mija a trwa cały dzień mimo rozchodzenia czy gimnastyki. Następnie pojawia się utykanie oraz trzeszczenie w okolicy stawu. Choroba ta jest nieuleczalna. Natomiast można zmniejszyć ból i zahamować proces niszczenia. Terapia jest długa i trudna do tego wymaga sporego zaangażowania od pacjenta. Musi on zrzucić zbędne kilogramy oraz zmienić tryb życia z siedzącego na bardziej w ruchu. Czasem zdarza się że ból pojawia się po przeciążeniu stawu, wtedy trzeba mu dać kilka dni odpocząć by się zregenerował. Ważne dla stawów jest by przez dłuższy czas nie pozostawały w tej samej pozycji, dlatego jeśli nasza praca jest np. stojąca to należy co godziną usiąść nawet na kilka minut. Podobnie przy siedzącej pracy ważne jest by od czasu do czasu wstać i wyprostować się. Można posłużyć się lekiem przeciwbólowym zgodnie z ulotką, ale trzeba pamiętać że jeśli ból utrzymuje się dłużej niż tydzień należy udać się do lekarza. W terapii zwyrodnieniowej stawów stosuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Jednak ich dawkowanie powinno być ustalone przez lekarza. Warto też stosować preparaty które ochronią chrząstkę, jednak trzeba zaznaczyć że na efekty ich działania trzeba czekać dość długo. Kolejnym sposobem leczenia jest rehabilitacja do tego krio i hydroterapia pola magnetyczne oraz terapie laserowe.

Wieńcówka

Jest to choroba, która bardzo często występuje w naszym kraju, nieleczona doprowadza do śmierci. Polega ona najprościej mówiąc na niedostatecznym ukrwieniu serca.

Więcej…

Walka z żylakami

Gdy zauważysz żylaki u siebie to udaj się do lekarza by przeprowadził on dokładne badania. Kolejnym badaniem jest badanie o nazwie duplex-doppler, . Jest to nowoczesne, bardzo precyzyjne badanie USG.

Więcej…

Płuca palacza

Płuca palaczy są w tragicznym stanie, nie docierają do nich zwykle żadne argumenty na temat rzucenia palenia, bronię się tym jak to ktoś palił i żył 100 lat. Wytwarza się wtedy też nadmiar śluzu i zwężenie oskrzeli, sytuacja ta prowadzi do niewydolności oddechowej, . .

Więcej…

Nieszczelny pęcherz

Może on szczególnie dotknąć psychiki chorej kobiety, pogarszając, jakość życia. Lekarze wyróżnili kilka typów nie trzymania moczu, z czego najczęściej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Więcej…

Nie daj się grypie

Jeśli już dopadnie cię ta choroba to musisz postarać się by nie doszło do groźnych powikłań.

Więcej…