Gdy w rodzinie powtarzają się przypadki nowotworu to mogą mieć one podłoże genetyczne. Aby działać i nie czekać na wystąpienie nowotworu trzeba często poddawać się badaniom profilaktycznym. Każdy z nas jest nosicielem kilkunastu genów, które mogą wykazywać predyspozycję do poważnych chorób.

Aby rak w naszym ciele się rozwinął to musi dojść do uszkodzenia konkretnego genu, całe szczęście nie zawsze tego, który przekazali nam przodkowie. Szacuje się, że nowotwory powstałe na skutek dziedziczenia to tylko 5% przypadków zachorowań. W zestawieniu najczęściej pojawia się rak piersi i jajnika oraz płuc, nerki oraz jelita grubego. Jeśli w twojej rodzinie ktoś cierpi lub cierpiał na jednego z wymienionych nowotworów to należy zgłosić się do poradni genetycznej. Jeśli chodzi o raka piersi to ryzyko wystąpienia w kolejnych pokoleniach wynosi od 5 do 10 procent. Jeśli znajdujesz się w gronie podwyższonego ryzyka to musisz wykonać oznaczenia genów BRCA1 i 2. Musisz też przynajmniej raz w miesiącu sama badać piersi oraz raz do roku wykonywać ich USG i mammografie. Jeśli lekarz stwierdzi taką potrzebę to także rezonans magnetyczny. Warto też dbać o swoją figurę, ponieważ ciało kobiety otyłej produkuje więcej estrogenów, magazynowane są one w gruczołach piersiowych. Udowodniono, że mogą one sprzyjać powstaniu nowotworu. Kobiety takie muszą też postarać się o urodzenie dziecka przed 30 rokiem życia nie powinny palić i nadużywać alkoholu. Kolejny najczęściej występujący genetycznie rak to nowotwór jajnika. W tym przypadku koniecznie trzeba oznaczyć poziom CA125 jest to marker charakterystyczny dla tego schorzenia. Trzeba też regularnie zgłaszać się na badanie ginekologiczne. Wskazane jest też przez pochwowe USG jajników. Natomiast panowie obciążeniu mutacją BRCA1 powinni stale badać poziom PSA. W przypadku raka jelita grubego to podstawowym badaniem kontrolnym jest kolonoskopia, dzięki temu badaniu można ocenić stan jelita oraz śluzówki, która je wyścieła. Jeśli chodzi o raka płuc to aż w 90% przypadków winne jest palenie papierosów, ale schorzenie to może mieć tez podłoże genetyczne. U osoby, która ma uszkodzony jeden gen ryzyko zachorowania wynosi 30%, ale jeśli już dwa geny SA zmutowane to ryzyko dochodzi nawet do 80%. Rak nerek jest dziedziczny w 4% i najczęściej dotyczy obu nerek. Wskazane jest regularne wykonywanie USG oraz przynajmniej, co trzy lata należy wykonywać tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Wieńcówka

Jest to choroba, która bardzo często występuje w naszym kraju, nieleczona doprowadza do śmierci. Polega ona najprościej mówiąc na niedostatecznym ukrwieniu serca.

Więcej…

Walka z żylakami

Gdy zauważysz żylaki u siebie to udaj się do lekarza by przeprowadził on dokładne badania. Kolejnym badaniem jest badanie o nazwie duplex-doppler, . Jest to nowoczesne, bardzo precyzyjne badanie USG.

Więcej…

Płuca palacza

Płuca palaczy są w tragicznym stanie, nie docierają do nich zwykle żadne argumenty na temat rzucenia palenia, bronię się tym jak to ktoś palił i żył 100 lat. Wytwarza się wtedy też nadmiar śluzu i zwężenie oskrzeli, sytuacja ta prowadzi do niewydolności oddechowej, . .

Więcej…

Nieszczelny pęcherz

Może on szczególnie dotknąć psychiki chorej kobiety, pogarszając, jakość życia. http://dlafacetow.com.plLekarze wyróżnili kilka typów nie trzymania moczu, z czego najczęściej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Więcej…

Nie daj się grypie

Jeśli już dopadnie cię ta choroba to musisz postarać się by nie doszło do groźnych powikłań.

Więcej…